Anastasia Kubrak – Lithium: On Bathing and Mining Grounds
15. 12. 2021
Přednášky a diskuze
Lithium je známé nejen tím, že představuje důležitou součást aktuálně probíhajícího procesu přechodu na obnovitelné zdroje energie, ale již od starověku se také používá k léčbě bipolární poruchy. Tato přednáška sice přímo nevychází z premisy, že vyčerpání těla je skrze toky lithia úzce svázáno s vyčerpáním planet, nicméně i tak během ní budeme putovat po místech, kde se v minulosti prolínaly lázeňské koupele, inhalace a popíjení minerálních vod s těžbou nerostů.
V období kolem poloviny 19. století vznikla v Evropě a Spojených státech kolem pramenů bohatých na lithium řada prestižních lázeňských středisek, která nabízela léčivé koupele a pitné kúry vyčerpaným aristokratům. S rozvojem lékařské vědy ve 20. století tento průmysl blahodárných vod začal upadat a mnoho z těchto ozdravných destinací bylo opuštěno. Dnes jsou zmiňovaná letoviska a okolní území soukromými společnostmi a národními agenturami objevována podruhé, tentokrát jako perspektivní místa těžby lithia, přičemž se tím snaží zajistit nezávislé dodávky tohoto prvku tváří v tvář ekologické krizi.
Tato přednáška čerpá z nedávno vydané knihy Lithium: States of Exhaustion (2021) vydanou nakladatelstvími ARQ Ediciones (Chile) a Het Nieuwe Instituut (Nizozemsko), kterou Anastasia Kubrak editovala společně s Franciscem Diazem a Marinou Otero Verzierovou.
Anastasia Kubrak je designérka a výzkumnice působící v Rotterdamu. Vyučuje na Design Academy Eindhoven na magisterských oborech Sociální design a Informační design. Dále je doktorandkou na FHNW Academy of Art and Design v Basileji, kde působí i v platformě Critical Media Lab. V letech 2018–2021 pracovala ve výzkumném oddělení Het Nieuwe Instituut, kde se podílela na kurátorství výstavy Lithium (2020) a na vydání knihy Lithium: States of Exhaustion (2021). Její práce publikovaly mimo jiné časopis ARCH+, vydavatelství Valiz nebo amsterdamský institut INC.
kurátor cyklu přednášek: Lukáš Likavčan