5. díl přednáškového cyklu "Paralely moderní hudby a výtvarného umění"

 

Hudba: Jazz a populární hudba v Československu v meziválečném období

Apačská tanečnice Emča Revoluce v pražském kabaretu Montmartre r. 1913. R. A. Dvorský a Melody Makers. Bohuslav Martinů – jazz, životadárná injekce a pokus o zachycení atmosféry a smyslu doby. Jaroslav Ježek a Orchestr Osvobozeného divadla. 30. léta v Československu ve znamení teoretického i praktického poznávání jazzu. Kritik, hudební publicista a propagátor jazzu Emanuel Uggé. Válečná swingová scéna – Karel Vlach, Gustav Brom. Rytmus 42 – válečná a poválečná jazzová avantgarda. Jan Hammer a Vlasta Průchová. Lubomír Dorůžka – legenda naší hudební publicistiky. Zasněžená romance, Andělský kabát – zahraniční i tuzemské jazzové filmy v československých kinech. První jazzový festival u nás. První jazzové publikace u nás.

Výtvarné umění: Český surrealismus

Oslavu moderního života charakterizovalo umění skupiny Devětsil, známé pod pojmem poetismus. V důsledku celosvětové ekonomické krize a narůstajícího nacionalismu ztrácí umění této generace postupně svou bezstarostnost a lehkost.

Umělci jako Jindřich Štýrský, Toyen anebo Karel Teige se pod vlivem francouzského surrealismu začínají zabývat lidským podvědomím.

Ve svých fantaskních dílech, připomínajících zlé sny, zrcadlí ohrožení doby.

Přednáší Zdeněk RabochDušan Brozman.