kurátor: Otto M. Urban

Výstava představuje českému publiku uznávanou dvojici Gilbert & George jejich šesti uměleckými díly, vytvořenými v letech 1972 až 1992. Umělci, kteří prosluli počátkem sedmdesátých let specifickým druhem performance nazývaným „živé sochy“, jsou dnes spojováni s barevnými fotografiemi sestavovanými v pravidelném rastru do větších formátů. Jejich tvorba, často obsahující kontroverzní témata, měla velký vliv na generaci umělců osmdesátých a devadesátých let, tj. období, které pokrývá tato výstava. Podtitul výstavy Cesty je odvozen od největšího díla (253 × 639 cm) prezentovaného v centru DOX, které je k vidění v horní galerii věžního prostoru určeného pro speciální projekty, jako například instalace typu site-specific nebo jiná velkoformátová výtvarná díla. Britskou uměleckou dvojici Gilbert & George tvoří Gilbert Proesch, narozený roku 1943 v San Martinu v Itálii, a George Passmore, narozený roku 1942 v Plymouthu v Anglii. Seznámili se při studiu sochařství na St. Martins School of Art v Londýně v roce 1967. Od té doby jsou životními i uměleckými partnery.

Charakteristickým rysem jejich performancí byla od počátku prezentace momentů a situací každodenního života, které nazývali živoucími sochami a dokumentovali pomocí fotografie, případně filmu a videa. Později Gilbert & George rozvinuli svou práci s fotografií tím, že zvětšeniny začali kolorovat jasnými primárními barvami a sestavovat do větších souborů v pravidelných sítích. Ve své práci často volí témata narušující společenská tabu, která čerpají z prostředí londýnského East Endu, kde Gilbert & George žijí a tvoří. Dvojice je nositelem řady ocenění včetně prestižní britské Turner Prize (1986). Roku 2005 zastupovali Velkou Británii na Benátském bienále, roku 2007 Tate Modern uspořádala jejich retrospektivní výstavu.

Výstava Cesty 1972 – 1992 je součástí velkého mezinárodního projektu Decadence Now!. Jeho hlavní výstava Decadence Now! Za hranicí krajnosti v Galerii Rudolfinum staví tvorbu Gilberta & George do specifického kontextu.

K výstavě vydává centrum DOX brožuru s úvodním textem Otto M. Urbana.

Otevírací doba:
pondělí: 10–18 hodin, středa–pátek: 11–19 hodin, sobota–neděle: 10–18 hodin

Vstupné na výstavu:
Jednorázové a platí na všechny právě probíhající výstavy:
Dospělí 180 Kč
Studenti, děti od 12 let, senioři od 60 let 90 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí a děti) 300 Kč
Školní vstupné 60 Kč
(skupina studentů nad 15 osob v doprovodu učitele)
Studenti výtvarných uměleckých škol, designu, architektury a dějin umění (po předložení platného studijního průkazu patřičného oboru) 40 Kč

S podporou Zdeňka Bakaly.

Partneři Centra DOX: Město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Techno, Premiant City Tour, Poster infinity

Mediální partner: Hospodářské noviny

Info
DOX Prague