Sofistika prostoru
Vystavují: Ulrike Dornis, Magdalena Drebber, Jörg Ernert, Jens Hanke, Martin Kreim, Petra Otkowski, Jürgen Strege, Klaus Walter
Kurátoři: Martin Kreim a Vlasta Čiháková Noshiro
Výstava představuje tzv. „lipskou“ či spíše „saskou“ školu mladých německých malířů skupiny MGK (Milchglasskino) v Praze, jejíž členové jsou absolventy a pedagogy německých vysokých uměleckých škol. Výstava svým uceleným konceptem, zaměřeným na organický i fiktivní prostor v malbě, byla uspořádána již na několika místech nejen v Německu, ale i v Polsku, Litevsku a v Rakousku. Prostor v obrazech osmi mladých malířů se objevuje buď jako reálný nebo imaginární, v rozpětí od přirozeného prostředí člověka, přes společensky a kolektivně pojatou architekturu, k intimitě subjektivního a expresivně vyjádřeného prostoru, blízkého situačním zátiším. Prostor je zde principiálně chápán jako dějiště procesuální události v její proměnlivosti a vyjadřuje klíčové architektonické pojmy – otevřenost, transparentnost, povrchovost, vynořování, destrukci a pod.
Tzv. lipská škola představuje pro českou kulturní veřejnost určitý pojem, reprezentovaný výstavou jejího známého protagonisty prof. Neo Raucha v pražském Rudolfinu v roce 2007. Vyjadřuje i specifikum současné německé, sociálně kritické malby ve světovém kontextu, s kořeny v německém expresionismu (Beckmann, Heissig, Gille) a iluzionistickém realismu, tvrdě ironizující demagogii totalitních režimů minulosti. Byla původně ovlivněna i studiem přírody a anatomie, jež dnes už v Německu nejsou běžným předmětem výuky. Podstatné v této malbě je vyjádření vztahu člověka ke svému životnímu prostředí a jeho vývoji, jenž je pro své autentické východisko podnětný i v konfrontaci s českou malbou.
Členové MGK se domnívají, že profilace pražské Galerie kritiků a důraz na každoročně pořádanou Cenu kritiky pro mladou malbu a její přesahy jsou jim koncepčně velmi blízké. Rozhodli se proto představit také mladé české malíře v galerii VNG AG v Lipsku v květnu 2013, v rámci „Mezinárodní lipské noci muzeí“. Předběžný název této výstavy „Já je někdo jiný“ se zakládá na převážně figurální reflexí dnešního světa, se zapracováním myšlenek, vázaných k problému odcizení uvnitř mediální a tržně pojaté společnosti. Projekt výměny výstav je určen k navázání užších vzájemných vztahů a rozvíjení spolupráce do budoucna, proto je také zaštiťován Česko-německým fondem budoucnosti, HMP, MKČR a Státním fondem kultury.
Martin Kreim a Vlasta Čiháková Noshiro
Galerie kritiků, Palác Adria