Otto Placht / Brány vnímání
z volného cyklu Jiné světy

Úvodní slovo pronese autorka výstavy Vanda Skálová, výstavu zahájí ředitelka Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem Alena Potůčková. V hudebním programu bude na sluneční buben improvizovat Kateřina Hořáková.

Vernisáž se koná 27. 2. od 17 hodin v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od 28. února do 30. března 2014, denně od 10.00–12.00, 13.00–17.00 s výjimkou pondělí.

Výstava uvede tvorbu známého českého malíře, který našel druhý domov v peruánské Amazonii, na břehu jezera Yarinacocha. Výběr prací z posledních několika let představí mnohovrstevnaté vize charakteristické svou žhnoucí barevností, v nichž se setkávají mýty s každodenním životem místních obyvatel, zážitky z ayahuascových sezení i fascinující pohledy do nitra pralesa.

Otto Placht, (*1962 v Praze) studoval v letech 1982 až 1988 na Akademii výtvarných umění, kde poté působil jako asistent v ateliéru monumentální tvorby (1990 až 1993). Od roku 1993 střídavě pobývá v Peru, kde byl hostujícím profesorem na Escuela de Pintura Amazonica v Pucallpě. Přednášel na Florida International University a v Espaęola Way Arts Center v Miami. Samostatně vystavuje od roku 1984. V roce 1993 měl výstavu v americkém Miami, po které se setkal s peruánským šamanem Pablem Amaringem, jenž ve stejné síni vystavoval obrázky svých vizí. Ještě téhož roku za ním Placht odcestoval do Pucallpy, města na kraji amazonského pralesa. V nedaleké vesnici San Francisco se později oženil s dívkou z místního kmene Šipibó, s níž má tři děti. Žije střídavě v Praze a v Peru, kde vyučuje na pucallpské Amazonské univerzitě.

Roudnická výstava, uspořádaná ve spolupráci s Východočeskou galerií v Pardubicích, představí vedle malířské, kresebné a grafické tvorby též výjimečný prostorový projekt Amazeon, do nějž Otto Placht vtělil svou ideální představu o vybudování kulturního centra v podobě plovoucí konstrukce – voru na jezeře, v němž by se mělo prolínat původní indiánské umění se současným. Inspiroval se přitom rituálním prostorem pro šamanské ceremonie.