tranzit.cz srdečně zve

69 Performance Club: Trestanecká kolonie
Úterý 28. listopadu 2017, 17:30
Tranzitdisplay, Dittrichova 9, Praha

Tranzit.cz zve na diskuzi o vztahu umění a aktivismu s Otty Widasarim a performance 69 Performance Club. Jak fungují sociální a kulturní studia v kontextu vizuálního umění a kinematografie v Indonésii? Jak mohou působit gras-root iniciativy v rámci aktivizace komunity? Povídání o tom jak a proč se dělá program mediálního vzdělávání pro budoucí aktivisty v Indonésii (Akumassa), o vzdělávání, sebevzdělávacích skupinách, sebe-organizaci a výukových metodách „nového indonéského Bauhausu“ (Forum Lenteng), o tom, co se dá dnes dělat s obrazy Indonésie natočenými koloniální kamerou pro koloniálního diváka.

Po diskuzi následuje performance „Trestanecká kolonie“ od 69 Performance Club

69 Performance Club
69 Performance Club vznikl z iniciativy Forum Lenteng s cílem studovat sociálně-kulturní fenomén prostřednictvím performance. Iniciativu založili Hafiz Rancajale, Otty Widasari, Abi Rama, Hanif Alghifary, Rachmadi a Muhammad Fauzan. Mezi aktivity 69 Performance Clubu patří například pořádání workshopů, pravidelné měsíční performance, diskuse a výzkum v oblasti vývoje performance v Indonésii. Iniciativa je otevřena pozorovatelům, nadšencům i performerům, kteří se mohou do programů 69 Perfomance Clubu aktivně zapojit.
http://69performance.club/

 

Hanif Alghifary
Hanif Alghifary (*1993, Jakarta) je členem organizace Forum Lenteng. V Jakartě studuje sociální a politické vědy. Je součástí streetartové komunity Kampung Segart Community. Je rovněž jedním ze zakladatelů Visual Jalanan. Visual Jalanan je jednou z platforem Fora Lenteng, která se soustředí na streetart a nejrůznější oblasti vizuality produkované a distribuované v ulicích. Společně se svými kolegy z Visual Jalanan připravil v rámci Bienále v Jakartě 2015 výstavu s názvem Bebas Tapi Sopan. Zapojil se do činnosti sdružení Klub Karya Bulu Tangkis a spolu s ním se zúčastnil několika skupinových výstav: OK VIDEO Festival Orde Baru v roce 2015 a Visual Jalanan Bebas Tapi Sopan v roce 2015 s názvem Penjaskes, a indonéského festivalu umění ARTE v roce 2014 s názvem Petualangan Nasi Uduk. Zúčastnil se také rezidenčního pobytu s názvem Kaleidoskop pořádaného v rámci bienále v Yogjakartě v roce 2015. V roce 2015 se zapojil do workshopu Palugada Compagnie zaměřeného na multimediální performanci.

 

Otty Widasari
Otty Widasari (*1973, Balikpapan) je malířka, tvůrkyně videí, spisovatelka, filmařka, kurátorka a mediální aktivistka. Studovala žurnalistiku v jakartském Institutu sociálních a politických věd (IISIP) a následně si v roce 2013 doplnila bakalářský titul na Fakultě umění Jakartského institutu umění (IKJ). Je jednou ze zakladatelek rovnostářské neziskové organizace Forum Lenteng se sídlem v Jakartě, která se zaměřuje na média, filmy a umění. Od roku 2008 zastává Otty funkci ředitelky komunitního mediálního vzdělávání a programu empoweringu, známého pod zkratkou AKUMASSA. Prostřednictvím tohoto programu se ve spolupráci s místními úřady v různých indonéských městech podílí na organizaci workshopů a projektů souvisejících s médii a uměním. K jejím slavným filmům a videím patří například Punk Satu Minute (2005), Horor Satu Minute (2005), Rumah (2007), Naga Yang Berjalan Di Atas Air (2012), a Jabal Hadroh, Jabal Al Jannah (2013). Otty byla jednou z finalistek Indonéské ceny za umění za rok 2008. Její díla a projekty jsou rovněž často vystavovány na různých akcích a filmových festivalech, a to jak domácích, tak i zahraničních.

 

Prashasti Wilujeng Putri
Prashasti Putri (*1991, Jakarta) absolvovala studium kriminologie na Universitas Indonesia. Během studia se zapojila do fakultního sdružení tradičního tance s názvem Radha Sarisha, kde se profilovala jako tanečnice. V letech 2011 a 2012 navštívila spolu s dalšími členy sdružení Španělsko, Francii a Belgii, kde se zúčastnili festivalu Festival Du Sud. K Forum Lenteng se přidala v roce 2014 jako výzkumnice svým projektem Halaman papua: Media for Healthy Papua (Halaman papua: média pro zdravou Papuu). Společně s dalšími třemi kolegy realizovala výzkum v lokalitách Timika, Sentani, a Jayapura zaměřený na to, jak mohou média zlepšovat úroveň veřejného zdravotnictví. Je také součástí organizačního týmu Festival Forum of ARKIPEL – Jakartského festivalu dokumentárních a experimentálních filmů. V roce 2016 se přidala ke 69 Performance Club. Od té doby se na činnosti tohoto sdružení podílí jako umělkyně a manažerka. Její první performance Crossing se odehrála v dubnu 2016 v ruangrupa Gallery. Svá další díla, jako například Light as A Gift, Body Blowing, Misogyny, či The Complexity of Adulthood realizovala na různých místech Jakarty. Její průběžný performanční projekt Instagram Story, realizovaný prostřednictvím sociálních médií, se týká studie o Francisi Baconovi s názvem Triptych Stories. 

 

Ragil Dwi Putra
Ragil Dwi Putra (*1992, Salatiga) je členkou Forum Lenteng. Absolvovala Jakarta Art Institute, přičemž jejím hlavním oborem bylo výtvarné umění se specializací na grafiku. V roce 2012 se zúčastnila skupinové výstavy Bentara Muda konané v Jakartě. Podílela se mj. na následujících skupinových výstavách Pasar v Galeri Soemardja (Bandung, 2013); Namanya Juga Anak Muda v Survive Garage (Jogjakarta, 2013); Jakarta 32° Festival v Museu Fatahillah (Jakarta, 2014); Tebet di balik Tebet v galerii ruangrupa (Jakarta, 2015); Undisclosed Territory #10  ve Studiu Plesungan, (Solo, 2016) a Bongkar Muat v Gudang Sarinah Ekosistem (Jakarta, 2016). Její performance je možno shlédnout v www.69performance.club. Patří sem například díla: Self Portrait, Pace Maker, Light Clamp, Rectangle Inside Rectangle, By The Mirror, Menjadi Beberapa Bagian, Small Field and Table, Glance in The Mirror či Transfer Image, která realizovala v letech 2016–2017.

 

vstup zdarma
——————

www.tranzit.org
iniciativa pro současné umění
hlavní partner: ERSTE Foundation
podpora: Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury ČR, MČ Praha 2