Ideálem dnešní “precizní medicíny” je monitorovat těla v jejich komplexnosti a téměř nepřetržitě, popsat každé jedno tělo jako jedinečné a předcházet nemocem cílenými preventivními zásahy. V případě nemoci pak šít léčbu na míru konkrétnímu tělu. Tento vývoj není však pouze „technický“, má zásadní biopolitické souvislosti a sociální dopady.

 

Kdo bude mít právo znát a zpracovávat tato biologická data? Jaké možnosti sociálního uschopnění a péče o sebe na jedné straně a kontroly, dohledu a ochočení na straně druhé nové technologie otevírají? Pokud jsme každý jedinečný, na čem bude postavena mezilidská solidarita a sdílení, které jsou vepsány do základů pojmu veřejného zdraví a do veřejného zdravotnictví?

 

Přijďte na přednášku Terezy Stöckelové, která působí na Sociologickém ústavu AV ČR a věnuje se sociologii vědy, technologií a medicíny. Tereza se v současnosti zabývá zkoumáním mikrobiopolitického občanství, které sleduje sociomateriální vztahy lidí a mikroorganismů v soudobých společnostech a mapuje související formy vládnutí, biosociality a mezidruhové koexistence.

 

Doba trvání: cca 80 min.

Místo setkání: v Korzu Veletržního paláce

Rezervace: GoOut