grafický design: Michal Malina

Téma: ruiny, ideje, kapela, neschopnost udržet rytmus, dluhy, úzkost, neschopnost vymanit se systému, exploatace, být v mínusu.

 

Instalace: garáž, zkušebna, plakát na zdi, obraz na zdi, ruina koberce pod instrumenty na podlaze garáže, na koberci stojí něco, co připomíná hudební nástroje, nástrojů se drží něco jako postavy, lidé nebo to co je vzdáleně připomíná, galerie připomíná zkušebnu/garáž bez zvuku a bez kapely, která místo hraní a zkoušení musí pracovat a platit své dluhy.

 

Shelter of Trust je otevřenou uměleckou platformou, založenou v roce 2020. Inspiraci čerpá z kultury black metalu, propojuje jak jeho vizuální aspekty a jazyk, rozebraný do hrdelního výrazu. Ústředním tématem skupiny je důvěra – členové této ne až tak fiktivní komunity hledají marně důvěru v odcizeném světě oficiálních dokumentů. Zda dokáží uspět ve vytváření rozdílné, bezpečnější a více na důvěře založené reality pro ně samotné, pro sebe navzájem, či pro ty, kteří hledají přístřešek, to zůstává otázkou. Shelter of Trust zakládá svou novou kulturu na principech manifestu Vrčení jako forma jazyku (2019). Ve spolupráci s umělci, které přitahuje, organizuje Přístřešek důvěry společné výstavy a představení (performance) a pobytovou účast na vzdělávacích programech. Fungují primárně v oblastech performance, hudby/zvuku a vizuálního umění, či jejich kombinace. 

 

Shelter je nová kultura založená na principech manifestu Vrčení jako forma jazyka, která je formována od roku 2019. Jejím startovacím bodem je subkultura black metalu, ze které je vytvořena nová forma jazyka, a to prostřednictvím přivlastňování si jeho specifických znaků, skrze hudbu stejně jako vizuální umění. Manifest, dle kterého je tato skupina vedena a je vyjádřením sebe sama jako takového, volá po konci zneužívání přírody. Odmítá toxický individualismus a inklinuje k vlastnictví, což vede k revoltě, či boji proti sociálním nerovnostem v kapitalizovaném světě.

 

Skupina je soustředěna kolem důvěry, se svými kořeny v čestnosti, spolupráci, reciprocitě, rovnosti a respektu. Princip důvěry je vyjádřen způsobem, kdy jedna strana je ochotná se spolehnout na druhou s faktem, že už má vůči ní nějaké očekávání, jakkoli budoucí chování druhé strany není vážně předvídatelné. Takto se tedy můžete ocitnout v situaci s nejistotou risku, spojeného s nespokojeností a poničením první strany, bez ohledu na to, zda se jedná o osobu, instituci, či komunitu.

 

Přesun od jazyka, jak ho známe. Jazyk je součástí kultury jako systém komunikace, navázaný na sociální funkci. Prostřednictvím naplnění sociálních očekávání, rovněž funguje jako nástroj ve vytváření individualismu a elit. Z toho důvodu vyrůstá ve skupině nová forma, která nám dává svou strukturu, která nám umožňuje hledat alternativní způsoby komunikace, které otevírají možnost dosažení rovnosti a odvrácení destrukce světa. Nový typ jazyka je založen, aby prozkoumával neverbální komunikaci a různé formy prostřednictvím používání zvuků a vizuálů, s odkazem na black-metalový rukopis a vrčení – vokální techniku. Učení se tohoto jazyk je také součástí těchto skupinových setkání.

 

Manifest

Potlačujeme individualitu a zbytečné vytváření osobnostních kultů.

Veškerý individualismus.

Naše historie je postavena na kultech jednotlivých individualit.

Kultura a dlouhověkost nejsou ničím jiným než směšnými iluzemi.

Netvoříme ve snaze se stát výjimečnými.

Všichni víme, že to, co tvoříme, je pomíjivé.

Nezáleží nám na tom dávat otázku myšlení.

Nepotřebujeme předstírat.

Koloběh žijícího a umírajícího končí s omezeními světa.

Přijímáme všechny aspekty světa a lidské reality.

Země a příroda si zaslouží druhou šanci za neúčasti člověka.

Lidské snahy pokoušející se dávat smysl všemu.

Entropie dohání všechny skutky dobytí světa a jeho bytostí.

 

vystavující: Ilva Ieva, Jozef Mrva, Victor Bernard L’Hermite a Ondřej Doskočil