26. Bienále Brno 2014 / OFF Program / podzim 19. 9. – 26. 10. 2014
Moravské náměstí 1a, 662 26 Brno
OFF Program
19. 6. 2014, 20:00 vernisáž
OFF Program je koncipován jako otevřený prostor věnovaný workshopům, intervencím a jiným oborovým prezentacím.
Začít s něčím, co nemůžeme dokončit
Xin Cheng a Louise a Louise Hold Sidenius, v rámci Roztržitého workshopu č. 1
Tento praktický workshop, vycházející z reálných akcí a forem „Roztržitého workshopu č. 1“ a improvizující s tím, co je po ruce, představí aktivity na povzbuzení rozletu mysli, na vychutnání toulavých myšlenek (a rukou), na rozvíjení nejrozmanitějších postupů. Bude zkoumat, jak lze prostřednictvím hry transformovat prostory a funkce. Přinejmenším. Připojte se k nám na odpoledne ve znamení roztržitých improvizací a dobrého kamarádství. Fakultativně: vezměte s sebou pár starých krámů – rozbité nástroje, slupky z pomerančů, zcuchaná klubka bavlnek.
Mapování referencí
Workshop: 19. 9. / Výstava: 19. 9. – 26. 10.
Alex Dujet, Ann Griffin, Constance Delamadeleine (CH)
Každý designér se ve své práci na něco odkazuje, ať už vědomě či nevědomě. Tyto reference mohou být historické (archivy) nebo současné (okolí) a pocházet z nejrůznějších oblastí (hudba, film, literatura atd.). O jaké odkazy se jedná? Jak je my designéři vtělujeme do svojí práce? Jakým způsobem s nimi designéři pracují? Cílem workshopu je tyto odkazy identifikovat, porozumět jim, objasnit je, dát je do souvislostí a zmapovat je.
DesignBlog a jeho rozvíjení
Workshop: 19. – 21. 9. / Výstava: 21. 9. – 26. 10.
Henk Groenendijk (NL)
Projekt nazvaný DesignBlog funguje online od roku 2007 jako interaktivní výzkumná platforma, která je součástí studijního programu studentů základního ročníku amsterdamské Rietveld Academy. Na DesignBlogu je více než tisícovka reflexivních výzkumných záznamů, vztahujících se k 35 tematickým projektům. Jde o komplexní a vrstevnatý systém, kde fakta znamenají víc než samotná fakta. Pro letošní 26. Bienále Brno se samotný blog rozvinul do prezentace, přecházející z online do offline a zpět. www.designblog.rietveldacademie.nl
neOFFiciální program
Workshop: 19. – 21. 9. / Výstava: 21. 9. – 26. 10.
Eugenie deLariviere (NL)
NeOFFiciální program je pokusem o zmapování dočasné vědomostní platformy, kterou generuje 26. Bienále Brno. Účastníci (autoři, kurátoři, návštěvníci, studenti atd.) budou vyzváni, aby se podělili o své vědomosti, vize, názory nebo projekty související s bienále. Cílem je vytvořit mapu prostředí vědomostního kontextu 26. Bienále Brno.
Paralelní škola
Workshop: 17. – 21. 9. / Výstava: 21. 9. – 26. 10.
Robert Haselbacher, Robert Preusse, Stefanie Rau, Till Wittwer (DE)
Paralelní škola je otevřená neinstitucionální platforma vytvořená na podporu sebevzdělávání v širším kontextu umění a designu. Namísto tradičního formátu workshopu s jedním přednášejícím vytváří Paralelní škola prostředí, nabízející každému stejnou možnost „přijímat“, ale také „dávat“ – prostřednictvím malých workshopů, debat, přednášek apod.
Registrace na www.parallel-school.org
Prostor k dispozici
Výstava: 19. 9. – 26. 10.
Erica Preli (IT)
Prostor k dispozici je projekt splývající s prostorem, ve kterém se koná. Bere na sebe podoby těchto míst, vytváří v nich veřejné prostory a vnáší do těchto souvislostí univerzálnost. Projekt má ambivalentní politickou hodnotu – vytvoření společného základu, využití příležitosti napálit systém existující platformy a každému otevřít možnost, aby se podílel.
Strategie neviditelnosti
Workshop: 19. – 21. 9. / Výstava: 21. 9. – 26. 10.
Paula-Marie Kanefendt, David Voss (DE)
Žijeme ve světě nadbytku, ve světě zaplaveném zbožím všeho druhu – všechno si žádá naši pozornost a my nevíme, kam se podívat dřív… A my sami? Jedeme v tom taky. Produkujeme data a vyvěšujeme je na internet. Zanecháváme stopy – chtěné i nechtěné. Na tomto workshopu se budeme učit strategiím stahování se do ústraní, vynechávání, maskování, hry na schovávanou. Vyzkoušíme možnosti, jak být neviditelný ve světě, kde se vše zdá být transparentní.Registrace na david@type-f.com.
CLAUS – Komunitně vytvářený archiv pro
sdílení URL
Prezentace: 19. – 21. 9.
Nadine Scherer, Sarah Schmitt, Diana Walaszek, Christian Weber, Daniel Weberruß (DE)
CLAUS je první projekt týmu Slowtech Factory. Co si počít ve světě plném neustále se měnících nových informací? Co zůstane, když zavřete prohlížeč? Jak lze uchovávat poznatky mimo prostředí internetu? Účastníci zadají URL adresu a oživí tak stroj, který začne tisknout obrázky a metadata ze zadaných webových adres na tři jehličkové tiskárny.
„Musiques d’autrefois, échos d’aujourd’hui“
Výstava: 19. 9. – 26. 10.
Catherine Guiral, Brice Domingues (FR)
Existuje fotografie studovny z padesátých let v Maison de la Tunisie, kterou navrhli Charlotte
Perriand a Jean Prouvé a asistoval jim Pierre Faucheux. Co kdyby byla tato místnost v roce 2014 reaktivována jako výstavní prostor? Tento posun vybízí k zamyšlení nad funkcí dokumentu jako prostoru, který by se mohl stát půdorysem „projektované“ výstavy. Projekt „Musiques d’autrefois, échos d’au-jourd’hui“ je zamyšlením nad nostalgií a rekonstrukcemi, představí práci Pierra Faucheuxe (1924–1999).
Graphic Design Walks / Komentované prohlídky
Gabriela šafářová, Zdeněk Ryneš, Marie Lukáčová, Nikola Kalinová, Iva Vránková (CZ)
Projekt představí grafický design v jeho rozmanitých polohách formou komentovaných procházek a exkurzí po Brně. Procházky jsou tematicky rozdělené do několika okruhů a povedou je odborníci na danou problematiku. Okruhy se zaměří mimo jiné na reklamu, streetart, piktogramy, písmo, informační grafiku, na principy a zásady jejich vytváření i rozbor existujících příkladů. 60–90 minut. Podrobný program na: www.graphicdesignwalks.cz
Design jako sociální odraz společnosti
Workshop: 13. 10. – 14. 10.
Pavel Noga (CZ)
Grafický design je ve vědomí určité části veřejnosti „pošpiněn“ úzkou provázaností se světem vulgární podoby komerce a reklamy. Přesto je však stále více designérů, kteří se ve své práci na jedné straně cílevědomě věnují kritické praxi a na druhé straně aktivně vyhledávají sociálně laděné projekty.