20. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě.
Vycházíme z toho, že dokumentární filmy jsou především výsostná umělecká díla. S tím úzce souvisí významnost témat, kterým se věnují.
Celý festival je pro nás artefaktem, který s hravostí vybízí k promýšlení světa z nejrůznějších perspektiv. Nepřejímáme běžné festivalové modely ani rutinní pragmatismus při dramatugické koncepci festivalu. Ji.hlava vzdává hold odvaze a risku.
Hosté
V Ji.hlavě s diváky v uplynulých letech diskutovali například spisovatelé Tariq Ali, Carlos A. Aguilera,Natalie Gorbaněvská či nositel Nobelovy ceny Gao Xingjian.
Festivalu se zúčastnilo množství dokumentaristů, například režiséři Godfrey Reggio, Kidlat Tahimik,Peter Tscherkassky, Alberto Serra, Wang Bing, Deborah Stratman, Kirsten Johnson, Mads Brügger, Sandip Ray, Manoel de Oliveira, Basilio Martín Patino, Viktor Kossakovsky, JørgenLeth, Sergej Loznica, Naomi Kawase, Frederik Wiseman, Ulrich Seidl, Woody Vasulka, Želimir Žilnik, Richard Leacock, Mike Hoolboom, Jean-Pierre Gorin, Herz Frank, Khavn De La Cruz,Fernando Solanas, Artavazd Pelešjan, Vitalij Manskij, Lordan Zafranović, Abbas Fahdel, Flatform, Emmanuel Lefrant, Helena Třeštíková či proslulý animátor Jurij Norštejn.
Mezi filmovými teoretiky do Ji.hlavy zavítali také P. Adams Sitney, Bill Nichols, Guy Gauthier,Raymond Bellour nebo François Jost.
Nizozemský filmový historik Thomas Elsaesser, specializující se na filmové festivaly, charakterizoval Ji.hlavu jako „jeden z nejoriginálnějších festivalů, jaký kdy navštívil“ a portugalský režisér Manoel de Oliveira ji prohlásil za „Mekku dokumentárního filmu“.
Program
Základem festivalového programu je sedm soutěží:
Opus bonum je soutěžní sekcí světových dokumentů objevných svými tématy i filmovou řečí,
Mezi moři uvádí pozoruhodné snímky ze zemí střední a východní Evropy,
Česká radost zpřehledňuje nejnovější domácí tvorbu,
První světla jsou průřezovou sekcí debutových filmů uvedených zároveň ve světové, středo- a východoevropské či české soutěži MFDF Ji.hlava,
sekce Fascinace věnuje pozornost vyhraněné podobě dokumentárního filmu – světovému experimentálnímu dokumentu,
sekce Exprmntl.cz je soutěžní přehlídka nejnovějších českých experimentálních filmů,
Krátká radost nabízí výběr nejlepších evropských krátkých filmů.
Další programové sekce představují aktuální dění na české i zahraniční dokumentární scéně, Reality.tv se zaměřuje na neobvyklé televizní reality show, sekce Doc-fi zkoumá hranice mezi dokumentem a fikcí, na četných Masterclasses hovoří tvůrci s diváky o principech své práce, Průhledné bytosti jsou retrospektivními profily významných filmařů.
Industry program
Už šestnáctým rokem je tak důležitou součástí ji.hlavského festivalu Industry program určený právě filmovým profesionálům. Projekt Emerging Producers představuje nastupující generaci evropských producentů. Inspirační fórum je platformou pro setkávání s výraznými osobnostmi a hledání nových témat a pohledů na současnost. Festival Identity propojuje festivalové pořadatele a dramaturgy ze všech částí světa. Význam experimentálního filmu ve festivalovém programu podtrhuje Konference Fascinace představující možnosti distribuce experimentálních snímků napříč kontinenty. Kromě toho každoročně zveme na MFF do Karlových Varů na panel Docu Talents tvůrce ze střední a východní Evropy a dáváme jim možnost zde vůbec poprvé představit svá dokončovaná díla.
V neposlední řadě organizuje MFDF Ji.hlava soutěžní výstavu Nejlepších festivalových plakátů, množstvíMasterclasses a dalších industry aktivit. Tradiční součástí festivalu je i trh East Silver, který nabízí přehled nejnovější tvorby zemí střední a východní Evropy, a workshop Ex Oriente Film. Obě tyto součásti programu pro profesionály jsou pořádány Institutem dokumentárního filmu (www.dokweb.net) ve spolupráci s MFDF Ji.hlava.