Víkend otevřených zahrad v Zámku Troja
6. 6. 2020 - 7. 6. 2020
Ostatní akce
6. – 7. června se uskuteční Víkend otevřených zahrad, během kterého vás chceme pozvat do zahrad Zámku Troja na první veřejný program po znovuotevření GHMP.
O víkendu si budete moci prohlédnout rozsáhlé zámecké zahrady, zúčastnit se doprovodných programů, dozvědět se informace o novém projektu Bio Troja a samozřejmě se můžete zajít podívat na nově otevřenou výstavu Jana Kováříka: Colorbond v zámku.
Venkovní doprovodný program:
SOBOTA
13:00 – 14:30
Neformální setkání a diskuze kolem městské zeleně, potravinové soběstačnosti, komunitních zahrádek a Metropolitního plánu Prahy.
Pražské zahrádkářské kolonie jsou často na lukrativních pozemcích. Metropolitní plán Prahy a developeři je proto vnímají jako vhodné plochy k zastavění a magistrát nabízí pozemky pro občanské ekologické zemědělství na periferii daleko od centra. Změní uvažování a stávající situaci hrozící klimatická změna? Nabízí se zde prostor také pro současné umění?
14:30 – 16:00
dílna “Úvod do broučí architektury” I. s Milošem Vojtěchovským
Na permakulturní dílně, určené pro děti od 7 do 90 let se dozvíte s jak vylepšit soužití člověka a hmyzu ve městě i v krajině. Navíc jak levně a jednoduše vyrobit vhodný úkryt pro naše šetinohé soudruhy. Váš broučí pension si můžete odnést domů, nebo jej umístit v Trojské zámecké zahradě. Data úbytku biodiverzity hmyzu v Evropě se různí, ale vše nasvědčuje tomu, že spolu s klimatickou změnou a s intenzivním obhospodařováním krajiny to má většina hmyzáků s živobytím a přežitím těžké. Je důležité jim nechat prostor, kam se mohou ukrýt před nepohodou, predátory, kde přezimují a mohou vyvést rodinu. Pro stavbu obydlí použijeme hlavně přírodní volně dostupné materiály a zkušení lektoři vám pomohou vymyslet konstrukci, která je pro škvory, čmeláky, včely samotářky, stonožky i mnohonožky vhodná a útulná. Můžete si také poslechnout, jaký hlas vydává který hmyz. (u oranžerie)
17:00 – 19:00
exkurze s architektem Janem Trejbalem na Císařský ostrov
Neolokátor je transdisciplinární platforma zaměřující se na problematiku rozvoje venkova a maloměstského prostředí. Od roku 2011 se zaměřuje na tvorbu strategických studií (veřejné prostory, krajina, parky), vědecko-výzkumnou činnost (např. UMPRUM Praha) a exkurzní činnost (exkurze pro samosprávy, práce pro média..). (sraz u oranžerie)
17:00 – 18.30
Jan Kotulán a Petr Korbelář
Petr Nikl – zpěv, Petr Korbelář – klapkodastrová kytara, Jan Kotulán – bambusová flétna.
20:00
Koncert umělce Petra Nikla a hráče na didgeridoo Ondřeje Smeykala
Ars Magna Lucis et Umbrae
Světla a zvuky v architektuře barokního Trojského zámku.
Hudebník a výtvarný umělec Ondřej Smeykal s výtvarníkem a hudebníkem Petrem Niklem vystupují v různých obměnách mnoho let a jejich představení pokaždé reaguje na prostředí, ve kterém se odehrává. Niklovu světelnou eférii pohyblivých objektů dotváří Ondřej Smeykal akustickou hrou na didgeridoo a gong.
NEDĚLE
10:00 – 16:00
dílna aranžování květin (u oranžerie)
13:30 – 14:30
komentovaná prohlídka zahrady s vedoucí zahradnicí Kateřinou Oseckou
(sraz před zámkem u vchodu na pokladnu)
15:00
komentovaná prohlídka výstavy Jan Kovářík: COLORBOND s vystavujícím umělcem a kurátorkou Magdalenou Juříkovou
(sraz na pokladně)
14:30 – 16:00
dílna “Úvod do broučí architektury” II. s Milošem Vojtěchovským
Na permakulturní dílně, určené pro děti od 7 do 90 let se dozvíte s jak vylepšit soužití člověka a hmyzu ve městě i v krajině. Navíc jak levně a jednoduše vyrobit vhodný úkryt pro naše šetinohé soudruhy. Váš broučí pension si můžete odnést domů, nebo jej umístit v Trojské zámecké zahradě. Data úbytku biodiverzity hmyzu v Evropě se různí, ale vše nasvědčuje, že spolu s klimatickou změnou a s intenzivním obhospodařováním krajiny to má většina hmyzáků s živobytím a přežitím těžké. Je důležité jim nechat prostor, kam se mohou ukrýt před nepohodou, predátory, kde přezimují a mohou vyvést rodinu. Pro stavbu obydlí použijeme hlavně přírodní volně dostupné materiály a zkušení lektoři vám pomohou vymyslet konstrukci, která je pro škvory, čmeláky, včely samotářky, stonožky i mnohonožky vhodná a útulná. Můžete si také poslechnout, jaký hlas vydává který hmyz. (u oranžerie)
16:30 – 17:30
komentovaná prohlídka zahrady s vedoucí zahradnicí Kateřinou Oseckou
(sraz před zámkem u vchodu na pokladnu)
18:00
Elia Moretti & Petr Vrba
“Při performanci, jako v životě, se zvuk rodí a umírá s akcí. Pomíjející životnost zvuku je v zásadě dramatická.”
Elia Moretti: vibrafon, bicí
Petr Vrba: trumpeta, klarinet
Přestože se jedná o premiéru česko-italského dua, Moretti a Vrba spolu v různých uskupeních vystupují již od roku 2016. Oba jsou součástí Pražského improvizačního orchestru, v různých ansámblech společně interpretovali grafické partitury Milana Adamčiaka a Milana Grygara, jako trio zahráli s věhlasným trumpetistou Axelem Dörnerem, a v neposlední řadě prozkoumávali jihočeský folklór a zvukové prostředí okolí Malovic, kde v divadle Continuo absolvovali společný rezidenční pobyt. Dvojice hráčů se zaměřuje na hledání detailů se zvýšenou citlivostí na rytmické, dynamické, harmonické, melodické a timbrické prvky ve vztahu k tichu a hluku.
celý víkend
Hledání zvuků s aplikací Aporee.org
Připravil kolektiv Biotroja
DŮLEŽITÉ – rezervace a roušky
Je nutné, aby všichni zájemci o doprovodný program nahlásili svou účast na email rezervace@ghmp.cz.
Počty zájemců budou regulované.
Účastníci doprovodného programu musí mít roušky.