Rudolf Jakubek (1902-1968) Grafické dílo
Malíř a grafik Rudolf Jakubek (1902–1968) studoval v letech 1923–1927 pražskou Akademii, mj. i v mistrovské třídě Augusta Brömse. V letech 1933–1938 vyučoval na Reálném gymnáziu v Teplicích a výrazně ovlivnil tamní výtvarnou scénu. Stál při založení Sekce pro výtvarné umění při zdejší Muzejní společnosti a inicioval její 15. výstavu "Brömse und sein Kreis", která proběhla v říjnu 1936 v teplickém muzeu. Kromě Brömsových a Jakubkových děl byly tehdy v Teplicích představeny práce např. Maxe Kopfa, Rudolfa Teschnera, Wilhlema Kricka, Josefa Hegenbartha, Norberta Hochsiedera a Mary Duras. Do tehdejších muzejních sbírek se dostal také velký soubor jeho grafických listů a kreseb, který se zachoval do současnosti.
Grafik, kreslíř a pedagog Rudolf Jakubek je osobnost německočeské grafiky 20. a 30. let 20. století, jehož tvorba nebyla doposud patřičně doceněna. Absolvent grafického ateliéru Augusta Brömseho (1873–1925) patří k expresivním realistům, který nutkavá obsahová sdělení umocňoval dokonalým zvládnutím grafického řemesla, jež se opíralo nejen o práce svého učitele, ale také o manýru rembrandtovského ladění.
Výběr grafik a kreseb z velkého souboru Regionálního muzea v Teplicích představí první větší prezentaci Jakubkovy tvorby. Do teplických muzejních sbírek se jeho grafické listy a kresby dostaly již po roce 1934 , ve kterém zahájil v Teplicích pedagogickou činnost a působení ve výtvarné sekci teplické Muzejní společnosti.
Kromě portrétů představí výstava Jakubkova „životní“ témata, k nimž se opakovaně vracel. Vybíral si biblické, mytologické i pohádkové příběhy a literární i divadelní díla většinou popisující existenciální souboj jedince s traumatickou skutečností. Obraz děje stavěl Jakubek na teatrální scéně nabité dynamikou a neklidem, vyvolanými dominantními postavami s excelentně zvládnutou anatomií a pitvořivými obličeji. Kromě grafiky představí výstava také soubor Jakubkových kreseb věnovaných živočišným erotickým hrátkám Satyrů, který zapadá do jeho obliby vyhledávání kontraverzních námětů.
Autorkou výstavy je Bohuslava Chleborádová z Regionálního muzea v Teplicích.
Oblastní galerie Liberec, 21. 9. – 31. 12. 2017
otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, ve čtvrtek do 19 hodin
komentovaná prohlídka 19. 10. v 10:30 a 17 hodin