Karl Russ, Malý Ladislav Pohrobek obdarovává hrdinného Jiskru 1818, Státní zámek Rájec nad Svitavou, foto © Státní zámek Rájec nad Svitavou

Výstava byla připravena ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR, v. v. i., v Praze k programu 35. ročníku plzeňského mezioborového sympozia k problematice 19. století na téma „Neviditelná loajalita? Rakušané, Němci, Češi v české kultuře 19. století“, pořádaného každoročně v rámci festivalu Smetanovské dny.

Umělecká díla se většinou spojují s tvůrčím procesem, jehož převažující složku tvoří svobodná imaginace. Počátky moderních stylů se tedy dokládají díly, která nevznikala na objednávku a umělec je jako „volné umění“ nabízel prostřednictvím výstav nebo společenských kontaktů a galeristů. K moderní tradici však patří i hledání identity, a tím i tvorba, jež plnila především funkci reprezentace státní, spolkové, náboženské nebo rodové. Nadosobní závazky loajality vynikly často teprve v kontextu určitých nakladatelských počinů, například Die Österreichisch-ungarische Monarchie in Wort und Bild (1896). Jindy zcela spontánně vyjadřovaly identifikaci umělce s určitou krajinou jako symbolickým zobrazením státu.
Výstava představí umělecká díla známých zakladatelských osobností českého umění 19. století, Josefa Zítka, Julia Mařáka, Františka Ženíška či Josefa Mánesa, oficiálních autorů habsburského dvora z hlediska politické, spolkové, profesní nebo občanské loajality.
Obrazy, kresby, plastiky a grafické listy doplňují architektonické návrhy a modely, včetně několika ukázek uměleckořemeslných děl.
Exponáty na výstavu byly zapůjčeny z dvaceti muzeí a galerií České republiky. Výstavu doprovází katalog, jehož editorkou byla autorka výstavy, Taťána Petrasová.