Jsme mladí. Jsme silní. (Wir sind jung. Wir sind stark., 2014), Film Still. Foto: Goethe-Institut Prag.

Projekce filmu Jsme mladí. Jsme silní. (Wir sind jung. Wir sind stark., Německo, 2014) bude spojena s uvedením vůbec první publikace v českém jazyce, která se zabývá výtvarným uměním někdejší Německé demokratické republiky, Umění z NDR. Dědictví na obtíž?, vydané Galerií Rudolfinum na sklonku roku 2021. Moderátorem večera bude Matěj Forejt, teoretik umění a filmu a editor publikace.

  

Ve snímku Jsme mladí. Jsme silní. zobrazil režisér Burhan Qurbani rasově motivované, násilné útoky, jež v roce 1992 proběhly na panelovém sídlišti v Rostocku a jež se staly největšími útoky svého druhu v poválečné historii Německa. Dění rozprostřené do krátkého časového úseku sleduje film na trojici hlavních postav. Martin (Devid Striesow) je socialnědemokratický politik a představitel nové lokální politické reprezentace. Jeho syn Stefan (Jonas Nay) patří k partičce mladých lidí, u kterých společenská frustrace přerůstá v radikalizaci a nenávist. Příběh obou se pak během násilného útoku na ubytovnu zahraničních dělníků střetne s Vietnamkou Lien (Trang Le Hong), která se podobně jako mnozí její krajané dostala do NDR coby levná pracovní síla.

  

Kniha Umění z NDR. Dědictví na obtíž? je vůbec první publikací v českém jazyce, která se zabývá výtvarným uměním někdejší Německé demokratické republiky. Ačkoli existence tohoto státu trvala jen čtyři desetiletí, jeho výtvarné dědictví vstoupilo do zcela nové etapy po znovusjednocení Německa. Kniha mimo jiné hledá odpověď na otázky: Co se dělo na ilegální galerijní scéně východního Německa? Jak malíře Gerharda Richtera ovlivnilo studium v NDR?

  

Publikace je výstupem projektu Curatorial Reasearch Trip, který realizovala Galerie Rudolfinum v roce 2017–2018, a vychází za podpory Česko-německého fondu budoucnosti. Za spolupráci děkujeme Goethe-Institutu Praha.

  

Před návštěvou galerie si prosím na našich webových stránkách přečtěte platná hygienická opatření.