Poetika živého světa aneb cesty ke společnosti podporující život
12. 3. 2013
Ostatní akce
“Jsme lidmi jen v kontaktu a družnosti s tím, co je ne-lidské.”
David ABRAM
V souvislosti s německým a paralelním českým vydáním knihy amerického filosofa Davida Abrama Kouzlo smyslů – vnímání a jazyk ve více než lidském světě (DharmaGaia), jednoho z klíčových děl současné ekologické filosofie a etiky, se v německém kulturně kreativním časopise OYA zrodil nápad uspořádat mezinárodní sympózium. Jeho cílem je prozkoumat, jak by tvůrčí podněty ekologie vnímání a poetiky živého světa, které přinesl David Abram a s ním další myslitelé a umělci, mohly přispět k rozvoji paradigmatu nové společnosti vzájemného prospěchu podporující život.
David Abram tvrdí, že teprve prostřednictvím svého napojení na “více než lidský svět” přírody se skutečně stáváme lidmi, že žijeme uvnitř živé, oduševnělé země, v níž lidská tvořivost není ničím ojedinělým. Díky tomu se perspektiva, která zemi nahlíží pouze jako technologicky ovladatelný objekt či zásobárnu surovin převrací a mění v otázku: Jak je možné rozvinout společnost, která do svého středu staví prospěch a bohatství nejenom lidí, ale života jako celku? A co to může znamenat pro naši etiku, hospodářství, pro naše právo? Co jsou to “společné statky”?
V rámci sympózia se pokusíme vytvořit interaktivní prostor pro tvůrčí setkání všech zúčastněných nad těmito a dalšími podobnými otázkami. Myšlenkové podněty do této společné rozpravy vnesou především její protagonisté: filosof David Abram, německý filosof Andreas Weber, protagonistky umění sociální plastiky Hildegarda Kurt a Shelley Sacks, propagátor biomedicíny Marco Bischof a z české strany filosof vědy Ivan M. Havel a filosof fenomenolog Miroslav Petříček. Dialogy bude moderovat publicista Johannes Heimrath (OYA).