invitation

AUG DESIGN pořádá sedmý ročník mezinárodní přehlídky výtvarného umění a designu v Praze na téma INFORMAČNÍ VÁLKA.

Mezinárodní projekt grafického designu, který je rozdělen do svou soutěžních kategorií (profesionální umělci-designéři a studenti vysokých uměleckých škol), je zastoupen umělci z Argentiny, Běloruska, Bulharska, České republiky, Číny, Ekvádoru, Francie, Itálie, Íránu, Japonska, Kolumbie, Kosova, Kuby, Mexika, Německa, Polska, Portugalska, Rakouska, Rumunska, Ruské federace, Severní Koreji, Slovenska, Srbska, Španělska, Tchaj-wanu, Turecka, Ukrajiny, USA a Venezuely.

Organizační výbor / Karel Míšek (ČR, předseda výboru), Jan Hora (ČR), Michal Kukačka (ČR), Lenka Sýkorová (ČR) a Jiří Toman (ČR).

Mezinárodní porota / Laze Tripkov (MK, předseda poroty), Jakub Konupka (ČR), Robert Paršo (SK), Thierry Sarfis (FR) a Mieczysław Wasilewski (PL).

kurátorka projektu: Lenka Sýkorová

Letošní ročník mezinárodní přehlídky autorského plakátu, kterou pořádá Asociace užité grafiky, nezávislá Galerie Altán Klamovka v Praze a Ateliér grafického designu 1, FUD UJEP v Ústí nad Labem, má letos za téma analýzu pojmu informační válka. Tím, že se přehlídka odehrává především ve virtuálním prostředíhttp://informationwar2014.tumblr.com, propojuje celý svět pomocí internetu, tak naplňuje ideální podmínky pro reflexi změny celosvětové společnosti a to pod vlivem médií, které mají tu moc realitu manipulovat, pozměnit a přimět své příjemce, aby v novou realitu uvěřili. Mediální válka – každodenní masáž novými informacemi formou slova a vizuálů vytváří ve společnosti informační stres. Nehledě na to, že celá řada informací je zkreslených. Jak rozeznat pravou skutečnost od manipulace a lží se stává stále složitějším problémem. To zvyšuje napětí mezi realitou a virtuálním prostředím, ve kterém se informace šíří neskutečnou rychlostí. Tak tomu je i ve Virtuálním bienále Praha. To je i svým názvem zavádějící. Název bienále, které se odehrává jednou za dva roky, se u Virtuálního bienále Praha koná každoročně a to od roku 2007 – s výjimkou minulého roku. Poukazujeme tak na uspěchanost dnešní doby.

Současně ale také na výhody virtuálního prostředí, které spojuje celý svět a šíření informací je zde velmi snadné. Každoročně jsou účastníci obesíláni emaily, pak ve velmi zkráceném termínu zpracovávají zadané téma a poté jej vkládají na webovou doménu. Pak přichází na řadu zpracování pořadatelů do formy výstavy v pražské Galerii Altán Klamovka a příprava matriálů pro mezinárodní porotu. Současná přehlídka tak není jen konfrontací vystavených autorských plakátů na dané téma, ale také soutěží ve dvou kategorií – profesionálních grafických designérů a studentů vysokých uměleckých škol. Letošní přehlídky Virtuální bienále Praha se v její historii účastnilo nejvíce zemí a to 29, zapojených umělců je kolem 250ti. Projekt ukazuje na problematiku informační války, která je vnímaná celosvětově jako jeden z klíčových momentů současné civilizace. Vystavené plakáty v černo-bílém provedení, které je dané podmínkami soutěže, velmi zdařile zpracovávají informační válku pomocí vizuální zkratky a to kresebně, graficky za přispění litery či fotografie. Forma manipulace, osamocení, určitého přízraku a ohrožení je na celé přehlídce patrná. V porovnání s předchozími ročníky – Email-sex (2007), Fast Food (2008), Global Crisis (2009), Discrimination (2010), China (2011), Corruption (2012) – se současný ročník nese ve vážnějším duchu, postrádá více vtipu, nadsázky a ironie, ale to je pravděpodobně způsobeno samotným zadáním takto závažného tématu.

Lenka Sýkorová

Zastoupené školy:

Z České republiky:

FUD UJEP, Ústí nad Labem

FIT VUT, Brno

FSI VUT, Brno

FI MU, Brno

FMK UTB, Zlín

Orange Factory, Praha

Z Ekvádoru:

Universidad Catolica de Santiago de Guayaquil

Z Německa:

Folkwang University of Arts, Essen

Z Itálie:

Istituto d‘Arte Applicata e Design, Torino /IAAD

Accademia di Belle Arti di Roma

Politecnico di Torino

Z Mexika:

Instituto Poblano de Estudios Superiores A.C., Puebla

Universidad Autónoma, San Luis Potosí

Facultad de Artes Plásticas Universidad Veracruzana

Z Polska:

ASP Jana Matejki, Kraków

ASP, Wroclaw

The East European State Higher School, Przemyśl /PWSW

University of Wroclaw

University of Rzeszów

Warsaw School of Information Technology

Eugeniusz Geppert Academy of Art and Design, Wroclaw

University of Silesia, Katowice

University of Arts, Poznań

Nicolaus Copernicus University, Toruń

Art Academy, Szczecin

Ze Slovenska:

Fakulta umění Prešovská univerzita, Prešov

Ze Srbska:

Academy of Arts, Novi Sas

Academy of Arts, Niš

Z Tchaj-wanu:

Fu-Hsing Trade &Art School, Taipei

Z Ukrajiny:

Kyiv State Institute of Decorative Arts and Design of Michael Boychuk, Kyiv