R_50_cohousing_ifau_a_Jesko_Fezer_HEIDE_&_VON_BECKERATH_Architekten_fotograf_Andrew_Alberts_3

Jak se dnes bydlí – inspirace z Berlína

Jak bydlet? Jak stavět? Co a jak sdílet?

BAUGRUPPE (Bau – stavba, Gruppe – skupina) označuje způsob stavění a bydlení vycházející z individuální iniciativy mini-stavitelů a architektů. V procesu přímé dohody architekta a skupiny vznikne obvykle městský bytový dům přizpůsobený individuálním nárokům uživatelů i jejich společným představám o sdíleném prostoru a funkcích domu.

Výstava „Baugruppe ist super !“ přináší nejzajímavější příklady projektů baugruppe od renomovaných berlínských architektů BARarchitekten, fatkoehl Architekten, HEIDE & VON BECKERATH, ifau a Jesko Fezer, Kaden und Partner a Zanderroth Architekten. Berlín je v současnosti evropskou jedničkou v počtu projektů baugruppe, s více než 3000 byty a více než 200 domy realizovanými v posledních deseti letech. Výstava se zaměřuje na experimentální projekty, které vyvinuly nová řešení a strategie v podmínkách zvyšujících se nákladů na bydlení v prolukách a na parcelách pro developery nesnadných a zdánlivě nezajímavých. Podobně rozšířený je tento model ve Freiburgu (1900 bytů), v Hamburku (přes 1600 bytů) a v dalších městech.

Projekty baugruppe se odlišují od běžných domů – především v dialogu architekta a klienta (skupiny mini-stavitelů) při procesu navrhování. Každý projekt je jedinečný a odráží dynamiku a nároky skupiny. Iniciátory jsou architekt nebo skupina stavitelů – budoucích uživatelů domu, kteří získají stavební pozemek. Následuje otevřená diskuse architekta a baugruppe nad návrhem domu na společných schůzkách. Po dosažení konsenzu je postaven bytový dům. Členové baugruppe jsou vlastníky individuálně navržených bytů. Projekty se vyznačují novou formou sousedství, sdílenými prostory, jako jsou klubovny nebo společné terasy, a řadou udržitelných řešení. U projektů baugruppe nemusí jít vždy o novostavbu, běžné jsou i přestavby a konverze již existujících budov.

Výstava „Baugruppe ist super !“ uvede přednášky berlínských architektů a tzv. Baugruppen-Casting, workshop pod vedením německých lektorů. Ve vybraných dnech v týdnu budou kurátoři a architekti výstavy k dispozici návštěvníkům pro jejich dotazy a návrhy a budou také na místě provádět výzkum potenciálu baugruppe v Čechách. Spolupořadatelem výstavy je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Projekt podpořily Česko-německý fond budoucnosti, Nadace české architektury, Hlavní město Praha a Goethe-Institut v Praze a je součástí oslav dvacetiletého jubilea Partnerství měst Praha – Berlín v roce 2015.

Kurátoři výstavy:

Helena Doudová, Marek Kopeć

 

Spoluorganizátor projektu:

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Vladimír Fialka, Žofie Raimanová

 

Partneři projektu:

Česko-německý fond budoucnosti, Hlavní město Praha, Goethe-Institut v Praze, Nadace české architektury

 

Architekti výstavy:

Kopeć Dušek architekti – Marek Kopeć, Ondřej Dušek

 

Grafické a vizuální řešení projektu a výstavy:

Laboratoř, Petr Babák