Artsemestr léto 2015
nám. J. Palacha 80/3, Staré Město, 110 00 Praha 1
Kulturní dům pro město Nymburk, prototypy svícnů pro českou firmu Lugi nebo tvorba komiksu na téma knihy Ray Bradburyho „ Marťanská kronika“.
Pražská Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze zve veřejnost do svých ateliérů na pravidelnou prezentaci semestrálních a bakalářských prací nazvanou Artsemestr. Letošní rok je pro školu a její studenty výjimečný, škola si připomíná 130let od svého založení. Hlavní část oslav připadne na podzim, už nyní ale dostanou návštěvníci možnost posoudit, jakou cestou se ubírá v roce 2015 současný design, grafika nebo architektura.
V Ateliéru architektura I se studenti věnovali návrhům kulturního a společenského centra pro město Nymburk. Jejich kolegové v Ateliéru architektura IV pracovali na studiích interiéru koncertní síně.
Folklor a lidová tvorba se staly odrazovým můstkem pro realizaci oděvních kolekcí studentů Liběny Rochové v Ateliéru design oděvu a obuvi. Pod názvem Modfolk představí ateliér lidový oděv a lidové řemeslo jako předobraz modernity. Cyklus přibližně 30 modelů vychází ze střihové jednoduchosti, praktického řešení a konstruktivních principů obsažených v tradičním lidovém oděvu, stavitelství i řemeslech.
Ateliér design nábytku a interiéru řešil zadání několik. Pro českou firmu Lugi měli studenti za úkol zpracovat doplňkový předmět do kuchyně z masivního dřeva. S českým výrobcem čalouněného nábytku, značkou Polstrin studenti pracovali na realizaci taburetu a po jednodenní návštěvě skláren Bomma vytovřili návrhy na malý konferenčí stolek.
Do Ateliéru keramiky si tento semestr pořídili exotické ptactvo. Studenti chovali druh zebřiček a následně je modelovali. Výstupem budou jejich keramické modely tohoto drobného ptactva.
Téma mezilidských vztahů rezonovalo tento semestr Ateliérem textilní tvorby. Studenti dostali za úkol vybrat si konkrétní pár se světa umění a zaznamenat jejich vzájemnou energii. Vznikli tak práce inspirované Adrienou Šimotovou a Jiřím Johnem, Johnem Lennon a Yoko Ono, Fridou Kahlo a Diegem Riberou, ale třeba i Simonem a Gurfunklem.
Vedoucí Ateliéru filmová a televizní grafika připravil pro studenty hlavní úkoly dva. Vytvoření znělky pro Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM – Třeboň a realizaci komiksu na téma knihy Ray Bradburyho „ Marťanská kronika“
Studenti Ronyho Plesla v Ateliéru skla se zaměřili na rozvinutí individuálních projektů, kterými směřují k chystané výstavě Ateliéru skla na zámku Pillnitz, na okraji Drážďan. Výstava, která je organizována společně s drážďanským Kunstgewerbemuseem a skupinou Okolo proběhne na podzim roku 2015.
Letní semestr 2015 v Ateliéru sochařství probíhal v rámci činorodé práce na celkem 5 výstavách, které různým způsobem interpretovaly Sbírku Ateliéru sochařství a způsoby práce s ní.
V průběhu Artsemestru bude v Galerii UM probíhat výstava Katedry volného umění, pod kuratelou Hynka Alta a Václava Kopeckého.