Pod dohledem
Uvnitř hlavy
Iluze vlastního prostoru v mysli člověka, kam se ubírá, když je ve vnějším světě nepochopen. Výstava studentských prací v Galerii E. Paličkové.
Mezi všemi
Všichni máme něco společného, ale i přesto prožíváme každou chvíli ojediněle. Zamyšlení nad vnímáním sebe sama doprovázené rozporuplnými pocity. Výstava zahrnující autoportréty Anety Krejčí v modelovně školy.
1984
Výstava v kupoli školy na motivy knihy 1984 od George Orwella.
Vyjmout a vložit
Instalace na chodbách školy doplněná performancí.
Vernisáž školních výstav se koná 26. 2. 2014 od 17:30-18:30 hod.
Cenzurované dveře
Workshopy ateliérů školy ,,POD DOHLEDEM“ návštěvníků.
26. 2. 2014 od 16:00 hod. a 3. 3. 2014 od 15:00 hod.
Módní přehlídka
Diváci sledují sebemenší chybu či zaváhání modelek + tématická performance.
3. 3. 2014 od 17:00 hod.
Filmová noc
Výběr studentských filmů nejen na téma festivalu. Propojení filmového umění s divadelním (v podobě pantomimy).
Koná se v budově školy v 1. patře 28. 2. 2014 od 19:00 hod.
Bez omezení – Kancelářské prostory v ulici Osadní 26, Praha 7
Domov jako místo, kde není nutné se přizpůsobovat názorům ostatních. Prostor, kde se člověk otevírá novým možnostem. Výstava děl umělců, studentů z jiných škol a široké veřejnosti, která se koná po dobu trvání festivalu.Vernisáž je 26. 2. 2014 od 19:30 hod.
After-party – Nádražní budova Radlická 125, Praha 5
Slavnostní zakončení festivalu s dokumentací celé akce a hudebním vystoupením.
Vystupující kapely: the Oxx, noAR+IS+, Stand back 20 feet, Make The Scream a další…
Koná se 7. 3. 2014 od 19:00 hod.
Změna programu vyhrazena.
Doplňující informace
Kolikrát si člověk za svůj život připadal, že není dost dobrý a že je nepotřebný? Kamkoli člověk vstoupí, musí se více a více podobat představám těch druhých, ať je to ve škole, v zaměstnání, nebo v rodině. Nejdříve člověk ví, kdo je a ví co chce, ale postupem času na to zapomíná a slevuje ze svých přesvědčení. Pouze někteří lidé dokáží jít svou cestou, i když se to neslučuje s jejich okolím. Naším záměrem je, aby bylo více těchto lidí a nebyli považováni za někoho špatného. Vždyť právě naše individualita a jedinečnost dělá svět zajímavější.
Akce v budově školy:
Uvnitř hlavy – Na této výstavě můžeme mlčky, bez hodnocení a posuzování nahlédnout do mysli autora a objevit zde prostor, který pro něj znamená vnitřní svět. Místo, kde se cítí v bezpečí a kde není pod dohledem ostatních. Máme tak možnost objevit něco dosud nepoznaného.
V galerii budou díla vystavena tak, že se oddělí od diváka zástěnou s malým průzorem. Divák pak bude nahlížet do vnitřního světa autora. K vidění zde budou práce studentů z naší školy.
Mezi všemi – Výstava pojednává o samotné autorce. Svou výstavou chce přimět ostatní, aby si kladli otázky, které si klade ona sama. Jak vnímáme sami sebe? Proč je člověk sám v sobě zmaten? Proč se stydíme za svůj vzhled a způsob vyjadřování a zároveň cítíme hřejivý pocit sebestřednosti? Je správné chtít být vidět? Nebo se tiše skrývat a naslouchat okolí?
Autorka je zde středem pozornosti a na všech vystavených fotografiích je ona sama.
1984 – Výstava by měla charakterizovat atmosféru bezpečného místa (úkrytu). Q (hlavní postava z knihy 1984 George Orwella) je přesvědčen, že zde může svobodně myslet a volně se projevovat. A to i přes všechna rizika, že bude sledován a shledán odlišným. Hlavní problém zde sehrávají společenské předsudky…
Jedná se o soubornou výstavu našich studentů, která bude umístěna v unikátním prostoru kupole školy.
Vyjmout a vložit – Výstava na chodbách školy bude obsahovat dvě expozice. První bude projekce krátkého video artu poukazujícího na téma festivalu Pod dohledem. Lednička pro potřeby studentů se stane hlavním dějištěm videa, které bude promítáno do stejného místa – jako vystřižené a vložené zpět do reality. Druhá expozice bude interaktivní hra, do které se bude moci zapojit každý student. Obě expozice zasadí festival i do běžného provozu školy.
Cenzurované dveře – Workshopy, při nichž budou mít návštěvníci možnost nahlédnout do učeben všech oborů školy, kde budou pracovat studenti. Budou moci pozorovat dění v učebnách skrze malý průzor v jinak nepřístupných dveřích. Návštěva bude vedena průvodcem, který bude poskytovat zajímavé a nečekané informace o provozu „dílen“. Studenti budou pod přímým dohledem návštěvníků.
Módní přehlídka – Je také inspirovaná knihou 1984 od George Orwella. Modelky si jsou vědomy, že se musí pohybovat přesně podle instrukcí. Diváci, aniž by si to uvědomovali, vnímají přesný řád přehlídky, soustřeďují se na modelky a na to, jestli některá z nich udělá chybu. Jedna modelka se však zachová jinak než ostatní, a tím vystoupí z řady. Náhle projeví známky strachu, obav, bezradnosti a sklíčenosti z toho, že na sebe upoutala pozornost. Přehlídka má vést k zamýšlení nad tím, že vybočit z očekávání společnosti je velice těžké a má i své nevýhody.
Filmová noc – Na zahájení filmové noci budou promítány krátké upoutávky na náš festival. Součástí této noci bude soutěž o nejlepší studentský film za poslední dva roky. Při filmové noci budou propojeny principy filmu a divadla. Filmové umění zde bude pasivně zastoupeno v podobě promítání filmů, videí a animací v několika učebnách a divadelní umění zde bude zastoupeno kreativně: Účastníci filmové noci budou pantomimicky předvádět určité situace, osobnosti apod. Výběr filmů se bude vztahovat k tématu vymanění se z pod dohledu, vybočení ze společnosti a zaměří se na jedinečné a výrazné hlavní postavy filmů atd… Občerstvení bude poskytováno po celou noc za symbolický poplatek.
Akce mimo školu:
Bez omezení – Výstava se bude konat v kancelářském objektu. Interiér bude zařízen jako imaginární obydlený byt. Autoři vystavených děl budou studenti z jiných škol, umělci či široká veřejnost. Záměrem této výstavy je přimět tvůrčí lidi kolem nás, aby vystavili své práce, které by za jiných okolností nezveřejnili. Tvorba bude volnější, rozmanitější a odvážnější. Umělci dostávají možnost bez hodnocení a posuzování vystavit svojí svobodnou tvorbu, která vyjadřuje nejen jejich osobnost, ale i jejich aktuální pocity. V interiéru bude umístěn nábytek, který umocní atmosféru domova chránícího před nepochopením druhých. Tento prostor by na diváka měl působit útulně, klidně a měl by vytvářet dojem, že zde nikdo není nikým omezován. Výstava by i pro návštěvníky měla být impulsem ke svobodné tvorbě.
After-party – Slavnostní zakončení celého festivalu se zábavným programem, dokumentací celého projektu a hudebním vystoupením kapel the Oxx, noAR+IS+, Make The Scream, Stand back 20 feet a dalších… Bude se konat v nádražní budově, která zvenčí působí trochu zchátralým dojmem, ale uvnitř je rekonstruovaná. Celá tato budova, kterou jsme si zvolili pro after-party, může být zároveň symbolem toho, že člověk nemá něco či někoho hodnotit podle prvního dojmu a že i za něčím, co se nám nelíbí, může být něco výjimečného.
Kurátorský tým:
Hlavní kurátorka – Lucie Pávová
Produkční kurátorka – Marie Horáčková
Textová editorka – Veronika Tauchmanová
PR – Aneta Krejčí, Iveta Princová
Grafika – Daniel Pocar, Daniela Junášková, Eliška Muchová
Finance – Sabina Poláčková
Pedagogický dohled – Filip Jakš
Facebook: www.facebook.com/festivalpoddohledem
e-mail : festivalpoddohledem@gmail.com